Staff Directory

Administration

Allison Sherman

Superintendent

Leslie Weber

Assistant Superintendent of Teaching and Learning

Scott Blumberg

Business Manager/CSBO

Julie Waehner

Student Services Coordinator

Jennifer Barnabee

Principal

Ryan Murray

SEL & Behavior Coordinator

Office Staff

Lori Beres

Administrative Assistant-Business & Curriculum

Kathy Azzato

Secretary

Karen Draths

Secretary

Susan Gilbert

Secretary

Kelly Pickard

Administrative Assistant to the Superintendent/FOIA Officer

Nursing Staff

  • www.ogschool.org/parents/ogs-medical-services (opens in new window)

Jen Liu

Nurse

  • www.ogschool.org/parents/ogs-medical-services (opens in new window)

Curriculum & Instruction

Leslie Weber

Assistant Superintendent of Teaching and Learning

Lori Beres

Administrative Assistant-Business & Curriculum

Lindsey Nietfeldt

Instructional Coach

Alexa Dunn

Teacher on Special Assignment (TOSA)

Jason Meltzer

Tech Coach / Instructor

  • www.ogschool.org/staff/technology (opens in new window)

Katie Yarc

Instructional Coach

Kindergarten

Becky Honaker

Kindergarten

Jenna Sobey

Kindergarten

Kelsey Spencer

Kindergarten

Kelly Zanon

Kindergarten

1st Grade

Zoe Bourdon

1st grade

Bonnie Brown

1st grade

Wendy Miller

1st grade

Sarah Paulson

1st grade

Jennifer Sarmiento

1st grade

2nd Grade

Jenifer Alghini

2nd grade

Aubrey Bernsee

2nd grade

Anne Miller

2nd grade

Cathie Saia

2nd grade

Melissa Thoune

2nd grade

3rd Grade

Amy Flores

3rd grade

Lynn Koehler

3rd grade

Erica Markiewicz

3rd grade

Heather McCarty

3rd grade

Brittany Tromotola

3rd grade

4th Grade

Andrea Dunn

4th grade Sci/SS

Marcy Gibbar

4th grade Sci/SS

Lynn Klunder

4th grade Math

Cheryl Matheson

4th grade Math

Melissa Sheldon

4th grade ELA

Amy Simons

4th grade ELA

5th Grade

Megan Cole

5th rade Math/TAG Math

Ann Coughlin

5th grade Math

Clare Lyons

5th grade ELA/TAG ELA

John Mehnert

5th grade Sci/SS

Patti Tazzioli

5th grade Sci/SS

Dawn Watrous

5th grade ELA

6th Grade

Ashley Douglass

6th grade ELA

Ashleigh Grambo

5-8 French

Dan Henneberry

6th grade Social Studies/Geography

Julia Hughes

6th grade Math/TAG Math

Jennifer Lucas

6th grade Spanish

Matt Oesch

6th grade Science

Karyn Thompson

6th grade Lit/LA

7th Grade

Erin Chmielowski

7th grade ELA

Ashleigh Grambo

5-8 French

Whitney Mann

7th & 8th grade Spanish

Mitch Picchiotti

7th grade Social Studies

Lynn Pusateri

7th grade Science

Czarina Rodriguez

7th grade math/TAG Math

Rebecca Sims

7th grade Lit/LA

8th Grade

Elizabeth Bulley

8th grade ELA/TAG ELA

Anna Edelson

8th grade Science

Ashleigh Grambo

5-8 French

Amy Guajardo

8th grade ELA

Whitney Mann

7th & 8th grade Spanish

Patrick Potter

8th grade Social Studies

Christopher Walsh

8th grade Math

Fine Arts

Logan Farris

General/Vocal Music

Dave Jones

Band

Hillary Spector

K-1 Art/EL

Foreign Language

Ashleigh Grambo

5-8 French

Sara Loch

K-5 Spanish

Jennifer Lucas

6th grade Spanish

Whitney Mann

7th & 8th grade Spanish

Physical Education and Health

Cody Callahan

P.E. & Health

  • www.ogschool.org/staff/physical-education-and-health (opens in new window)
  • www.ogschool.org/staff/6th-grade/index (opens in new window)

Nicole Cummins

P.E. & Health

  • www.ogschool.org/staff/physical-education-and-health (opens in new window)

David Izenstark

P.E. & Health

  • www.ogschool.org/staff/physical-education-and-health (opens in new window)

Sara Kurtz

P.E. & Health

  • www.ogschool.org/staff/physical-education-and-health (opens in new window)

Dan Mayer

P.E.

  • www.ogschool.org/staff/physical-education-and-health (opens in new window)

Library

Alyssa Osterman

JH Library

Jina Rappaport

Elementary Library

Occupational Therapy

Elaine Radzienda

Occupational Therapy

  • www.ogschool.org/staff/occupational-therapy/index (opens in new window)

Psychology

Lori Sandler

Psychologist

Aides

Extended Day

Rob Rendon

Extended Day Program Director/Lunch Program Director

  • www.ogschool.org/about/extended-day (opens in new window)

Tammy Olson

Extended Day Program

Kent Poulson

Extended Day Program & Lunchroom Assistant

Tommy Rodriquez

Extended Day Program

Hunter Waszkowski

Extended Day Program

Lunchroom

Rob Rendon

Extended Day Program Director/Lunch Program Director

  • www.ogschool.org/about/extended-day (opens in new window)

FNU Anupama

Lunchroom Assistant

Breno Costa

Lunchroom Assistant

Amy Fell

Lunchroom Assistant

Marcia Fernandes Pucetti

Lunchroom Assistant

Flavio Ferreira

Lunchroom Assistant

Molly Krasel

Custodian

Lidia Martins DaCosta

Lunchroom Assistant

Marian Mendes

Lunchroom Assistant

Fabiola Pereira

Lunchroom Assistant

Kent Poulson

Extended Day Program & Lunchroom Assistant

Monique Sardenberg

Lunchroom Assistant

Peggy Thurman

Lunchroom Assistant

Sonia Vazamim

Lunchroom Assistant

Jill Whitlock

Lunchroom Assistant

Jill Whitlock

Lunchroom Assistant

Custodial Department

Oswaldo Suarez

Building & Grounds Supervisor

Alex DeStefano

Custodian

Rose Ghanayem

Custodian

José Hernandez

Custodian

Molly Krasel

Custodian

Carlos Lemus

Custodian

Heriberto Nino

Custodian

Pablo Nino

Custodian

José Solano

Custodian

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.