Staff Directory

Administration

Allison Sherman

Superintendent

  • Email Allison Sherman

Leslie Weber

Assistant Superintendent of Teaching and Learning

  • Email Leslie Weber

Steve Cummins

Business Manager/CSBO

  • Email Steve Cummins

Julie Waehner

Director of Student Services

  • Email Julie Waehner

Dmitry Andrievsky

Director of Technology

  • Email Dmitry Andrievsky
  • www.ogschool.org/staff/technology (opens in new window)

Jennifer Barnabee

Principal

  • Email Jennifer Barnabee

Alexa Dunn

Coordinator for Teaching and Innovative Learning

  • Email Alexa Dunn

Ryan Murray

Assistant Principal/SEL Coordinator

  • Email Ryan Murray

Business Services

Steve Cummins

Business Manager/CSBO

  • Email Steve Cummins

Vickie Lambert

Accounts Payable

  • Email Vickie Lambert

Lori Beres

Administrative Assistant-Business & Curriculum

  • Email Lori Beres

Office Staff

Lori Beres

Administrative Assistant-Business & Curriculum

  • Email Lori Beres

Kathy Azzato

Secretary

  • Email Kathy Azzato

Karen Draths

Secretary

  • Email Karen Draths

Susan Gilbert

Secretary

  • Email Susan Gilbert

Jennifer McBride

Assistant to the Superintendent

  • Email Jennifer McBride

Nursing Staff

  • Email Callie Johnson
  • www.ogschool.org/staff/nurse/index (opens in new window)

Jen Liu

Nurse

  • Email Jen Liu
  • www.ogschool.org/staff/nurse/index (opens in new window)

Teaching and Learning

Leslie Weber

Assistant Superintendent of Teaching and Learning

  • Email Leslie Weber

Lori Beres

Administrative Assistant-Business & Curriculum

  • Email Lori Beres

Alexa Dunn

Coordinator for Teaching and Innovative Learning

  • Email Alexa Dunn

Jason Meltzer

Technology Coach/Technology Teacher

  • Email Jason Meltzer

Lindsey Nietfeldt

Instructional Coach

  • Email Lindsey Nietfeldt

Katie Yarc

Instructional Coach

  • Email Katie Yarc

Kindergarten

Becky Honaker

Kindergarten

  • Email Becky Honaker

Jenna Sobey

Kindergarten

  • Email Jenna Sobey

Kelsey Spencer

Kindergarten

  • Email Kelsey Spencer

Kelly Zanon

Kindergarten

  • Email Kelly Zanon

1st Grade

Zoe Bourdon

1st grade

  • Email Zoe Bourdon
  • www.ogschool.org/first-grade-team (opens in new window)

Bonnie Brown

1st grade

  • Email Bonnie Brown
  • www.ogschool.org/first-grade-team (opens in new window)

Wendy Miller

1st grade

  • Email Wendy Miller
  • www.ogschool.org/first-grade-team (opens in new window)

Sarah Palmer

1st grade

  • Email Sarah Palmer
  • www.ogschool.org/first-grade-team (opens in new window)

2nd Grade

Jenifer Alghini

2nd grade

  • Email Jenifer Alghini

Aubrey Bernsee

2nd grade

  • Email Aubrey Bernsee

Anne Miller

2nd grade

  • Email Anne Miller

Cathie Saia

2nd grade

  • Email Cathie Saia

3rd Grade

Amy Flores

3rd grade

  • Email Amy Flores

Lynn Koehler

3rd grade

  • Email Lynn Koehler

Erica Markiewicz

3rd grade

  • Email Erica Markiewicz

Heather McCarty

3rd grade

  • Email Heather McCarty

Brittany Tromotola

3rd grade

  • Email Brittany Tromotola

4th Grade

Andrea Dunn

4th grade Sci/SS

  • Email Andrea Dunn

Marcy Gibbar

4th grade Sci/SS

  • Email Marcy Gibbar

Lynn Klunder

4th grade Math

  • Email Lynn Klunder

Cheryl Matheson

4th grade Math

  • Email Cheryl Matheson

Amy Simons

4th grade ELA

  • Email Amy Simons

Melissa Thoune

4th grade ELA

  • Email Melissa Thoune

5th Grade

Ann Coughlin

5th grade Math

  • Email Ann Coughlin

John Mehnert

5th grade Social Studies

  • Email John Mehnert

Jennifer Sarmiento

5th grade math

  • Email Jennifer Sarmiento

Melissa Sheldon

5th grade Science

  • Email Melissa Sheldon

Jennifer Summers

5th grade ELA

  • Email Jennifer Summers

Dawn Watrous

5th grade ELA

  • Email Dawn Watrous

6th Grade

Ashley Douglass

6th grade ELA

  • Email Ashley Douglass

Ashleigh Grambo

6-8 French

  • Email Ashleigh Grambo

Dan Henneberry

STEM teacher

  • Email Dan Henneberry

Matt Oesch

6th grade Science

  • Email Matt Oesch

Jennifer Pittam

6th grade Spanish

  • Email Jennifer Pittam

Julia Simmons

6th grade Math/TAG Math

  • Email Julia Simmons

Karyn Thompson

6th grade ELA/TAG ELA

  • Email Karyn Thompson

7th Grade

Ashleigh Grambo

6-8 French

  • Email Ashleigh Grambo

Dan Henneberry

STEM teacher

  • Email Dan Henneberry

Chloe Kotiw

7th grade ELA

  • Email Chloe Kotiw

Whitney Mann

7th & 8th grade Spanish

  • Email Whitney Mann

Mitch Picchiotti

7th grade Social Studies

  • Email Mitch Picchiotti

Lynn Pusateri

7th grade Science

  • Email Lynn Pusateri

Czarina Rodriguez

7th grade math/TAG Math

  • Email Czarina Rodriguez

Rebecca Sims

7th grade Lit/LA

  • Email Rebecca Sims

8th Grade

Michelle Bereczky

8th grade ELA/TAG ELA

  • Email Michelle Bereczky

Anna Edelson

8th grade Science

  • Email Anna Edelson

Ashleigh Grambo

6-8 French

  • Email Ashleigh Grambo

Dan Henneberry

STEM teacher

  • Email Dan Henneberry

Whitney Mann

7th & 8th grade Spanish

  • Email Whitney Mann

Patrick Potter

8th grade Social Studies

  • Email Patrick Potter

Patricia Tazzioli

8th grade ELA

  • Email Patricia Tazzioli

Christopher Walsh

8th grade Math

  • Email Christopher Walsh

Math

Allison Honaker

Math Specialist

  • Email Allison Honaker
  • www.ogschool.org/staff/math (opens in new window)

Meg Oesch

Math Specialist

  • Email Meg Oesch
  • www.ogschool.org/staff/math (opens in new window)

Jen Phillips

Math Specialist

  • Email Jen Phillips
  • www.ogschool.org/staff/math (opens in new window)

Reading Specialists

Casey Dugan

Reading Specialist

  • Email Casey Dugan
  • www.ogschool.org/staff/reading-specialists (opens in new window)

Jean Hattendorf

Reading Specialist

  • Email Jean Hattendorf
  • www.ogschool.org/staff/reading-specialists (opens in new window)

Rebecca Jakubowski

Reading Specialist

  • Email Rebecca Jakubowski
  • www.ogschool.org/staff/reading-specialists (opens in new window)

Fine Arts

Logan Farris

General/Vocal Music

  • Email Logan Farris
  • Email Richard Frankowski

Dave Jones

Band

  • Email Dave Jones
  • Email Melanie Ludington

Hillary Spector

K-1 Art/EL

  • Email Hillary Spector
  • Email Erin Vance

Foreign Language

Ashleigh Grambo

6-8 French

  • Email Ashleigh Grambo

Sara Loch

K-5 Spanish

  • Email Sara Loch

Whitney Mann

7th & 8th grade Spanish

  • Email Whitney Mann

Jennifer Pittam

6th grade Spanish

  • Email Jennifer Pittam

EL (English Learner)

  • Email Krista Demma
  • Email Beth Hughes

Hillary Spector

K-1 Art/EL

  • Email Hillary Spector

Physical Education and Health

Cody Callahan

P.E. & Health

  • Email Cody Callahan

Nicole Cummins

P.E. & Health

  • Email Nicole Cummins

David Izenstark

P.E. & Health

  • Email David Izenstark

Sara Kurtz

P.E. & Health

  • Email Sara Kurtz

Dan Mayer

P.E.

  • Email Dan Mayer

Library

Alyssa Osterman

JH Library

  • Email Alyssa Osterman
  • www.ogschool.org/staff/library/ (opens in new window)

Jina Rappaport

Elementary Library

  • Email Jina Rappaport
  • www.ogschool.org/staff/library/ (opens in new window)

Talented and Gifted (TAG)

TAG

Cheryl Matheson

4th grade Math

  • Email Cheryl Matheson

Bronwen Mosquera

Enrichment Specialist & 4th/5th TAG Math

  • Email Bronwen Mosquera

Czarina Rodriguez

7th grade math/TAG Math

  • Email Czarina Rodriguez

Julia Simmons

6th grade Math/TAG Math

  • Email Julia Simmons

Rebecca Sims

7th grade Lit/LA

  • Email Rebecca Sims

Karyn Thompson

6th grade ELA/TAG ELA

  • Email Karyn Thompson

Christopher Walsh

8th grade Math

  • Email Christopher Walsh

Technology

Dmitry Andrievsky

Director of Technology

  • Email Dmitry Andrievsky
  • www.ogschool.org/staff/technology (opens in new window)

David Huber

Data Manager

  • Email David Huber
  • www.ogschool.org/staff/technology (opens in new window)

Patti Jacobs

Tech Support Specialist

  • Email Patti Jacobs
  • www.ogschool.org/staff/technology (opens in new window)

Jason Meltzer

Technology Coach/Technology Teacher

  • Email Jason Meltzer

Psychology

Lindsay Krieschen

Psychologist

  • Email Lindsay Krieschen

Lori Sandler

Psychologist

  • Email Lori Sandler

Special Education

Julie Waehner

Director of Student Services

  • Email Julie Waehner

Nicole Barmantje

Special Education

  • Email Nicole Barmantje

Aimee Brown

Special Education

  • Email Aimee Brown

Jennifer Elfering

Special Education

  • Email Jennifer Elfering

Paula Forman

Special Education

  • Email Paula Forman

Cindy Hamlin

Special Education

  • Email Cindy Hamlin

Katie Riley

Special Education

  • Email Katie Riley
  • www.ogschool.org/~riley@ogschool.org/mrs-rileys-website (opens in new window)

Erin Smith

Special Education

  • Email Erin Smith

Kathy Zurawski

Special Education

  • Email Kathy Zurawski

SEL

Susie Kiefer

SEL teacher

  • Email Susie Kiefer

Ryan Murray

Assistant Principal/SEL Coordinator

Ryan Murray is a student centered educator who believes in supporting the whole child. ...

  • Email Ryan Murray

Speech/Language

David Karolewicz

Speech/Language Pathologist - Athletic Director

  • Email David Karolewicz

Jasmin Klapman

Speech/Language Pathologist

  • Email Jasmin Klapman

Melissa Ostach

Speech/Language Pathologist

  • Email Melissa Ostach

Social Work

Gayle Timlin

Social Worker

  • Email Gayle Timlin

Kimberly Wesley

Social Worker

  • Email Kimberly Wesley

Alexandra Wilgus

Social Worker

  • Email Alexandra Wilgus

Occupational Therapy

Elaine Radzienda

Occupational Therapy

  • Email Elaine Radzienda
  • www.ogschool.org/staff/occupational-therapy/index (opens in new window)

Athletics

David Karolewicz

Speech/Language Pathologist - Athletic Director

  • Email David Karolewicz

Aides

Extended Day

Rob Rendon

Extended Day Program Director/Lunch Program Director

  • Email Rob Rendon
  • www.ogschool.org/about/extended-day (opens in new window)

Tammy Olson

Extended Day Program

Kent Poulson

Extended Day Program & Lunchroom Assistant

Tommy Rodriquez

Extended Day Program

Lunchroom

Rob Rendon

Extended Day Program Director/Lunch Program Director

  • Email Rob Rendon
  • www.ogschool.org/about/extended-day (opens in new window)

Sirisha Burra

Lunchroom Assistant

Breno Costa

Lunchroom Assistant

Amy Fell

Lunchroom Assistant

Andrea Jones

Lunchroom Assistant

Lidia Martins DaCosta

Lunchroom Assistant

Marian Mendes

Lunchroom Assistant

Neha Mishra

Lunchroom Assistant

Tammy Olson

Lunchroom Assistant

Fabiola Pereira

Lunchroom Assistant

Kent Poulson

Extended Day Program & Lunchroom Assistant

Munmun Samanta

Lunchroom Assistant

Sonia Vazamim

Lunchroom Assistant

Jill Whitlock

Lunchroom Assistant

Custodial Department

José Hernandez

Custodian

Carlos Lemus

Custodian

  • Email Carlos Lemus

Heriberto Nino

Custodian

Pablo Nino

Custodian

José Solano

Custodian

Transportation

Jennifer Barnabee

Principal & Dir. of Transportation

  • Email Jennifer Barnabee

This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.